Nie da się ukryć, że montaż palisady ogrodowej często pozwala na rozwiązanie kilku różnych problemów związanych z aranżacją ogrodu. Na jaką palisadę warto się zdecydować? Jak wygląda montaż palisady okrągłej, kwadratowej i prostokątnej? Ile w ziemi musi się znajdować palisada?
Czym jest palisada ogrodowa?
Palisada ogrodowa to wbrew pozorom istotny element małej architektury ogrodowej, który podtrzymuje skarpy i oddziela rabaty od chodników, alejek, skalniaków itd. Czasami zdarza się, że rośliny przewyższają palisady, ale i tak dzięki nim można łatwiej kontrolować ich rozrost.
Palisady ogrodowe oddziałują na wygląd całego ogrodu, ale warto skupić się przede wszystkim na ich funkcjach praktycznych. W sklepach znaleźć można palisady w różnych rozmiarach i o różnych kształtach czy kolorach. Produkowane są z różnego rodzaju materiałów. Najtańsze są palisady plastikowe. Jednak o wiele lepszym rozwiązaniem są nasze palisady wiklinowe.
Jakie zalety mają palisady wiklinowe?
Na palisady tego rodzaju decydują się przede wszystkim te osoby, które na co dzień cenią sobie wszystko to, co jest naturalne. Wiklina to surowiec znany od setek lat, który obecnie przeżywa swój mały renesans. Prezentuje się doskonale w ogrodzie, spełniając przy okazji różne funkcje. Wiklinowe palisady dobrze komponują się z zielenią.
Oczywiście przed laty w wielu gospodarstwach spotkać się można było nawet z wiklinowymi ogrodzeniami. Potem większą popularność zyskały inne materiały. Jednak dzisiaj wiklina znowu jest doceniana. Na rynku pojawiły się m.in. wykonane z niej palisady ogrodowe. Prezentują się one doskonale nawet przez kilka lat. Potem trzeba je odnowić, używając do tego specjalnego środka do konserwacji.
Trudno o lepszy wygląd do rustykalnego ogrodu niż dekoracje wiklinowe. Jednocześnie ich ceny są naprawdę przystępne. Nie można się więc dziwić temu, że ich popularność z roku na rok rośnie.
Palisada - ile w ziemi powinna się znajdować? Jak wygląda jej montaż?
Zacząć trzeba od tego, że montaż palisad ogrodowych wcale nie jest skomplikowany. Na samym początku trzeba wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Dobrze, gdy jest ono płaskie, utwardzone. Wtedy można mieć pewność, że palisada nie będzie ulegać naciskowi i nie przestanie spełniać swoich podstawowych funkcji.
Jeśli ziemia jest bardzo mokra, wcześniej można wykonać drenaż. Pozwala to uchronić palisadę przed gromadzeniem się wody i jej szybkim zniszczeniem. Sam proces montażu palisady wiklinowej jest banalnie prosty. Wystarczy ustalić kształt, który ma wyznaczać, a potem wbić ją w ziemię, dociskając do podłoża. Każda palisada ma swoją określoną wysokość wyplotu i wysokość palików, które wbija się w podłoże. Zazwyczaj jest to 20 cm.
Miejsce, w którym ma stanąć palisada, dobrze jest wcześniej przygotować, usuwając chwast i trawę. Wtedy całość prezentuje się ładnie i rabata jest ładnie eksponowana.
Wiklinowe palisady ogrodowe - dlaczego tzw. rabatówki to świetny wybór?
Wiklinowe palisady ogrodowe zyskują na popularności. Dobrze komponują się z zielenią roślin, szarością kamieni i różnymi odcieniami kwiatów. Wiklina to materiał naturalny i zaskakująco trwały.
Wiklinowe palisady są często nazywane rabatówkami. Wykorzystuje się je jako przegrody dla kwiatów czy parawany dla zakątków relaksu. Czasem tworzą obramowania skalniaków i oczek wodnych. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie efekt ma być lekki, estetyczny i oryginalny jednocześnie. Mocniejsze palisady wiklinowe przychodzą z pomocą nawet podczas umacniania skarp.
Wiklina zdecydowanie wraca do mody, bo znowu na topie są aranżacje rustykalne i boho. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten materiał wykorzystać także podczas urządzania ogrodów nowoczesnych. Jedynym ograniczeniem jest tutaj wyobraźnia. Wiklinowe palisady są niezwykle proste i szybkie w montażu. Pod ręką trzeba mieć jedynie rękawiczki i młotek. Ile w ziemi powinna znajdować się palisada z wikliny? Zazwyczaj wyznacza to jej konstrukcja. 20 cm sprawdza się w większości przypadków.
Kiedy warto zdecydować się na wiklinową palisadę ogrodową?
Wiadomo już, ile w ziemi powinna się znajdować palisada i jak wygląda kwestia jej montażu. Kiedy należy zdecydować się na jej zakup?
Wykonane z wikliny palisady to świetna alternatywa dla mało estetycznych palisad plastikowych i nudnych już palisad drewnianych. Wyróżniają się one wysoką jakością wykonania i dużą żywotnością. Są efektowne wizualnie, a jednocześnie bardzo praktyczne.
Wiele osób zaskoczyć może to, że wiklinowe palisady są naprawdę odporne na różne czynniki atmosferyczne. Doskonale prezentują się na tle zieleni i ziemi. Ich wysokość jest dość zróżnicowana. Zazwyczaj mają od 10 do 70 cm wysokości wyplotu i 25-90 cm wysokości z nóżkami, które przeznaczone są do wbicia w ziemię. Same nóżki nie są wiklinowe, ale drewniane np. olchowe. Zamontowana w ten sposób palisada jest stabilna - nie trzeba obawiać się o jej przewrócenie.