Jak zabezpieczyć meble wiklinowe? Skuteczne sposoby, które warto znać

Wiklina to naturalny surowiec, który stanowi doskonały materiał plecionkarski. Jest więc ekologiczna, a zarazem bardzo atrakcyjnie się prezentuje. Z tego powodu wytwarza się z niej nie tylko przedmioty użytkowe i dekoracyjne, ale też meble do wnętrz i na zewnątrz. Co roku właściciele ogrodów zadają sobie jednak pytanie, jak zabezpieczyć meble wiklinowe, aby maksymalnie przedłużyć ich żywotność. Stworzyliśmy ten krótki poradnik, abyś mógł od razu przystąpić do działania i w ten sposób jak najdłużej cieszyć się ich urokiem!

Dlaczego zabezpieczenie mebli wiklinowych jest takie ważne?

Meble wiklinowe są bardzo popularnym wyposażeniem ogrodów. Z całą pewnością wpływa na to fakt, że są to produkty, które swoją obecnością potrafią stworzyć naprawdę przytulne miejsce do wypoczynku. Mają swój niepowtarzalny klimat, który sprawia, że chce się wracać w ich objęcia.

Niestety jednocześnie są też bardzo delikatne. Narażenie ich na działanie czynników atmosferycznych przyczynia się więc do przyspieszania ich niszczenia. Szczególnie pod wpływem wilgoci wiklina odbarwia się i kruszy. Może też dochodzić do namnażania się pleśni i grzybów. Wobec tego musisz wiedzieć, jak skutecznie zabezpieczyć meble wiklinowe. Narażenie ich na deszcz czy śnieg bez odpowiedniego zabezpieczenia to naprawdę bardzo zły pomysł. Tylko właściwa konserwacja jest w stanie przedłużyć żywotność tego surowca. Dzięki niej będziesz mógł z niego korzystać przez długie lata.

Konserwacja wikliny – zacznij od właściwej pielęgnacji

Konserwacja wikliny rozpoczyna się już na etapie pielęgnacji. Tylko regularne dbanie o jej stan, gwarantuje ochronę przed odbarwieniami oraz ułatwia każde kolejne czyszczenie. Do przemywania tego surowca nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych środków. W tym wypadku doskonale sprawdzają się bowiem domowe sposoby, wymagające użycia produktów, które w domu ma niemal każdy. To, który z nich wybierzesz, zależy już tylko od Ciebie.

Zabrudzoną wiklinę możesz wyczyścić:

– wilgotną ściereczką,

– roztworem wody i octu, 1 łyżka octu na 1 litr wody,

– roztworem kwasku cytrynowego, 1 czubata łyżeczka kwasku na 1 litr wody,

– ciepłą, słoną wodą, 1 czubata łyżka soli na 1 litr wody.

Pamiętaj o tym, aby w pielęgnacji mebli wiklinowych nigdy nie używać mydła. W ten sposób sprawisz, że Twoje meble staną się ciemniejsze. Nie stosuj też zbyt dużej ilości wody, ponieważ wiklina jej nie lubi i przez to łatwo można uszkodzić jej strukturę. W czyszczeniu możesz też użyć szczotki ryżowej. Nie szoruj jednak zbyt mocno, gdyż szybko zarysujesz powierzchnię.

Najistotniejszą rzeczą podczas pielęgnacji wikliny jest to, aby po oczyszczeniu surowca z brudu dokładnie wysuszyć go w przewiewnym miejscu. Ma to na celu nie dopuścić do zapleśnienia. Unikaj jednak słońca, gdyż jego działanie mogłoby przyczynić się do powstawania odbarwień.

Do profesjonalnego czyszczenia bardzo zabrudzonych mebli wiklinowych stosuje się też kwas szczawiowy. Jest to jeden z najsilniejszych kwasów karboksylowych, który wykorzystuje się np. do wybielania drewna. Doskonale sprawdza się więc też do pozbywania się wczesnych objawów zachodzących procesów pleśniowych. Aby go użyć, musisz jednak wiedzieć, jak to zrobić, gdyż nieumiejętne zastosowanie preparatu tego typu może przynieść bardzo negatywne skutki.

Oprócz regularnego czyszczenia wikliny warto też raz na jakiś czas przeprowadzić dodatkowy zabieg pielęgnacyjny, który sprawi, że meble będą wyglądały niezwykle efektownie. Nielakierowane powierzchnie mogą bowiem tracić swój połysk, a wraz z nim ulatuje również odrobina ich uroku. Możesz się jednak skutecznie przed tym zabezpieczyć. Wystarczy, że raz na pół roku przetrzesz wiklinę olejem lnianym lub oliwą z oliwek. W ten sposób odzyska swój dawny blask i będzie wyglądała jak nowa.

Jak zabezpieczyć meble wiklinowe?

To, jak zabezpieczyć meble wiklinowe, zależy w dużej mierze od tego, czy znajdują się one na zewnątrz, czy wewnątrz pomieszczenia. Kwestia ta jest bowiem uwarunkowana przez czynniki, z jakimi spotykają się na co dzień. W przypadku wikliny, która na stałe znajduje się w ciepłym pomieszczeniu, nie trzeba stosować żadnych specjalnych środków ochrony. Wystarczy jedynie bezbarwny lakier, który zabezpieczy surowiec przed odbarwieniem i ułatwi sprzątanie.

Nieco inaczej sprawa ma się wtedy, kiedy meble znajdują się na zewnątrz. Wówczas nieustannie narażone są na działanie czynników atmosferycznych, które wpływają niekorzystnie na strukturę wikliny. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może więc w tym wypadku skutkować szybkim zniszczeniem mebli. Najczęściej zaczynają pojawiać się na nich czarne plamy, które są wynikiem zapleśnienia. Bardzo trudno jest je usunąć, dlatego warto im zapobiegać. Zrobisz to, aplikując na wiklinę specjalny lakier, który będzie ją chronił przed śniegiem, mrozem, deszczem i promieniami słonecznymi. Jeżeli wilgoć nie będzie wnikać we wnętrze surowca, to pleśń i grzyby nie będą się namnażać. Musisz tylko pamiętać, aby przed lakierowaniem dokładnie oczyścić powierzchnię.

Do zabezpieczenia mebli wiklinowych możesz też użyć farb kryjących. Zwróć tylko uwagę, czy są przeznaczone do wikliny. Taki produkt charakteryzuje się bowiem dużą elastycznością, dzięki czemu nie pęka w trakcie użytkowania. Najlepiej jest malować metodą natrysku. W ten sposób emulsja dokładnie pokryje całą powierzchnię wyplotu. Farby kryjące to przede wszystkim ratunek dla mebli, które zostały już zaniedbane.

Niezależnie od użytych środków ochronnych, na zimę zestaw mebli wiklinowych umieść w nieprzemakalnym pokrowcu lub najlepiej schowaj w zadaszone miejsce. Nigdy nie stosuj do tego folii, gdyż pod nią wiklina bardzo szybko pleśnieje. Pamiętaj też, że ważne są również warunki panujące w pomieszczeniu. Musi ono być przede wszystkim suche i przewiewne.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego krótkiego poradnika wiesz już, jak zabezpieczyć meble wiklinowe. Być może dzięki temu wkrótce w Twoim ogrodzie pojawi się kolejny produkt tego typu, który pozwoli Ci spokojnie relaksować się na zewnątrz. A może po prostu zdecydujesz się na fotel bujany, w którym w długie, zimowe wieczory zasiądziesz przed kominkiem? Zajrzyj do naszego sklepu i sprawdź, co wpadnie Ci w oko. W ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór wiklinowych mebli i akcesoriów, które idealnie uzupełnią aranżację Twojego domu lub ogrodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl